Raf Seçiminde Marketlere Özel İpuçları

Günümüzde market dekorasyonları, en az ürünlerin kalitesi kadar müşterilerin dikkatini çeken noktalar arasında yer alıyor. İşletmelerin düzenli ve kullanışlı bir dekorasyon beklentisi olan müşteriler için alışverişi daha konforlu ve daha pratik hale getirmek adına faydalandıkları başlıca ekipmanlar ise şüphesiz ki raf sistemleri… Peki beklentileri eksiksiz şekilde karşılayacak modeller nasıl seçilmeli? İşte market rafları seçiminde ideali yakalamanızı sağlayacak ipuçları…

Mekanla Uyumlu Tasarımlar
 

Market tasarımları da tıpkı diğer iç mekanlar gibi kendine has, işlevsel ve şık olmalıdır. Market rafları, müşterilerin koridorlar arasında rahatlıkla dolaşıp alışveriş yapabilmelerine imkân sunan yapılarıyla düzeni sağlarken genel konsepte uyumlu görünümleriyle de dekorasyonu tamamlamalıdır. Birbirine paralel olarak sıralananların yanı sıra belli bir yere sabitlenen modellerin de kullanılabileceği marketlerde raflar, mekânın dokusuna göre seçilmelidir. Dar bir alanda çelik, ahşap ve plastik malzemeden üretilmiş duvar raf modelleri, geniş alanlarda ise ince ve uzun yapılara sahip market rafları tercih edilebilir.
 

Malzeme Ağırlığına Denk Yapılar

Söz konusu ekipman kullanımı olduğunda tüm işletmelerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri güvenliktir. Marketlerde yapılan raf seçimlerinde de üzerine yerleştirilecek ürünleri taşıyabilecek kapasiteye sahip market raflarına öncelik verilmelidir. Örneğin işletmede satışı yapılan yüksek ağırlıklı ürünler daha çok duvar raf modellerinde sergilenerek dengeleri sağlanıp destekleri artırılabilir. Büyük veya orta boyutlu ancak görece hafif olan ürünler ise hafif yük raflarında veya tel raf sistemlerinde teşhir edilebilir. İşletmelerin depolarında kullanılan sistemler ise çalışanların güvenliği için mutlaka uzun ömürlü ve dayanıklı malzemelerle üretilmiş ekipmanlardan oluşmalıdır.   
 

Ürün Gamına Uygun Modeller
 

Ürün gruplarına uygun market rafları müşterilerin kolay alışverişinin yanı sıra dekorasyona da katkı sağlayan detaylar olarak önemli bir yerdedir. Bu nedenle zengin bir ürün çeşitliliğinin bulunduğu marketlerde raf seçimleri de ürünlerin türüne, ağırlığına ve sergilenme biçimlerine uygun olarak yapılmalıdır. Örneğin doğallığın yansıması olarak kabul edilen ahşap malzemeden üretilmiş duvar raf modelleri, meyve ve sebze teşhiri için ideal bir seçenektir. Hijyenik görünümün önemli olduğu et ve süt ürünleri teşhirinde tel raflar kullanılabilirken ufak boyutlu ürünler için tel veya plastik sepetler de ürünlerin yapılarıyla uyumlu tercihler olacaktır.